Köyümüzün değerli mensupları, sizleri Allah ın selamı ile selamlıyorum. Esselamu aleykum

Saygıdeğer Köylülerim;

04.03.012 tarihinde olağanüstü kongrede bayrağı yere düşürmeme  adına arkadaşlarımla beraber görevi devraldık. Kolları sıvayıp hemen işe koyulduk.
1  Dernek salonumuzdaki noksanları tespit ettik ve bunları derhal gidererek toplumumuza yaraşır nezih bir ortam oluşturduk.
2  Derneğimizde köyümüze mektup başlığı altında çalışma programımızı ihtiva eden bir yazı kaleme aldık. Bizatihi yönetim kurulu üyelerimizle beraber köylülerimizi ziyaret ederek mektubumuzu kendilerine sunduk. 
3  Programımız gereği hanım ve gençlik komisyonlarını kurduk. Bu komisyonlar kendi aralarında görev dağılımı yaparak faaliyete geçtiler.
4  Evlerde sıkıntı olan hanım taziye kabulunu dernek lokaline alarak ciddi bir rahatlama olmasını sağladık.
5  Köyümüzün tek sosyal faaliyeti olan evlenen gençlere hediyeleşme faaliyeti durdurulmuşken, onu yeniden başlatarak 40 kardeşimize hediyelerini takip ederek kendilerine ulaştırdık.
6  Derneğimizin adresini Sultanahmet’ten mevcut yerimize, Çengelköy mahallesi Engin caddesi no 3 kat 2 ye taşıdık.
7  Günümüze cevap vermeyen tüzüğü yenileyerek günümüze cevap verir hale getirdik.
8  Bir ilke imza atarak köylülerimizi her Ramazanın ilk pazarında maaile (ailece) iftara davet ettik. Müthiş bir katılımla köyce iftar yaptık. Ancak ikinci Ramazanın aynı ilk pazarı iftarımız olduğunu komşularımız bildiği halde alternatif program yaparak iftarımızın son derece sönük geçmesine sebep oldular. Bu nedenle üçüncü Ramazanın ilk pazarı iftarımızı yapmak için komşularımıza mesaj göndererek katılıp katılmayacaklarını sorduk. Bize dönen son derece az aile olduğu için iftar programını iptal etmek zorunda kaldık.
9  Bir diğer projemiz hayır sandığı düşüncemiz maalesef başlamadan sonlandırıldı. Ancak köyümüzün dört mensubu özel gayretleriyle isimleri kendilerince malum olan öğrencilere burs vermişlerdir. Kendilerine bu gayretten dolayı teşekkür ediyorum. Her zaman toplumumuza böyle katkılar sağlamalarını diliyorum
10  Erzincan’da mukim köyümüz sakinleri Erzincan da ki Kemah köyleri halı saha turnuvasına katılacaklarını, derneğimizden nakti katkı sağlamamız taleplerini olumlu karşılamış talepleri olan bedel kendilerine gönderilmiştir.
11  Bizden önceki yönetiminde programında olan köye sondajla su çıkarma fikrini bizde benimsedik.Gerekli çalışmaları yaparak, başkan yardımcım Tahir Doğantekin’le birlikte,  diğer ihtiyaçları da yerinde değerlendirmek üzere yönetim kurulu kararı aldık.
12  Köye giderek önceden tespit ettiğimiz beş mahaldeki sondajla su çıkacak yerlerden kara puarlığın dereyi uygun bulduk. Yapacak şirketten teklif alarak köyümüzden iki hayır sahibinin kabulu üzerine dosyayı kendilerine teslim ettik. Ancak henüz bu proje hayır sahipleri tarafından gerçekleştirilememiştir. Bu cümleden olarak sondajla su çıkarma projemizi söz veren hayır sahiplerimiz tarafından yaptırılıp, toplumumuzun hizmetine sunacakları ümidimi korumaktayım.
13  Bir diğer projemiz olan okulun bakıma alınması hususu, köyümüzden hayır sahibi bir kardeşimiz bu hizmeti üstlenerek giriş kapısı pencereleri, kepenkleri ile beraber yenilenerek koruma altına alınmıştır. Ancak iç kısmının düzenlenmesi ve tefriş durumu henüz yapılmamıştır. Ancak aynı hayır sahibinin iç düzenini de tamamlayacağı inancımı korumaktayım.
14  Mezarlığın etrafının tel örgüyle çevrilmesi projemize de teklif alarak köyümüzden bir hayır sahibine sunduk. Hayır sahibimiz bu projeyi kabullendi. Hatta bir kısım malzemeyi de inşaat maline bıraktı. Ancak devrin muhtarı devletten aldığı yardımla mezarlık tel örgü inşaatını kendisi yaparak hayır sahibimizi boşa çıkarmış oldu.
15  Bizim projemiz olmayan kadastro geldiğinde yazdırılmayan arazilerimizden dedek ve tan tarafları daşbaşlarının tümü karaoğlun bir kısmından oluşan milyonlarca metrekare arazimizi hazineye kalmış pozisyonunu kucağımızda bulduk. Bu önemli konuya kayıtsız kalamazdık kalmadık ta. Çok ciddi çalışmalar yaptık. Bir çok toplantılar yaptık. Harita mühendisleri eşliğinde durum tespitleri yaptık. Haritalar çıkarttık. Tüm bilgileri bilgisayara yükledik. Ancak toplumumuz tarafından öyle bir karşılık bulduk ki yüreğimizi sızlattılar. Korkarım ki bigane kalan komşularımız hatta bu konuyu sabote eden komşularımızın vicdanları çok sızlayacaktır.
16  Bozulan köy atık su kanalizasyonu köyden itibaren yenilenerek 850 metre uzağına taşınmıştır.
17 Bir diğer projemiz kodikler mesire alanı, Köy ihtiyar heyetinin de büyük gayretleriyle hayır sahipleri harekete geçirilerek toplumumuza numune bir eser kazandırılmıştır.
18  Bir diğer projemiz köyümüz içme suyu ishale hattına yol götürerek bakımını yapabilmek adınadır. Bu yolu ergi göllere kadar götürülmesi de ecdadımız ergi göllerde su çıkarmaları sebebiyle bizde teknik elemanlar göndererek araştırma yaptırdık. Ciddi bir suyun olduğunun tespitini yaptırdık. Ancak derinden gittiği için kepçe hüneri ile çıkarılamadı. Bu sevdadan asla vazgeçilmemeli gelecek yönetimler bugünkü teknolojiden de istifade ederek bu hayal gerçekleştirilmelidir.
19  Ata yadigarı çeşmelerimiz yürek sızlatan haldeydi. Ecdadın hayırlarını biz koruyamamıştık. Kurunlar kırılmış. Suları kayboluştu. İşte bu duruma kayıtsız kalamazdık kalmadıkta. Köy ihtiyar heyetiyle el ele verdik. Hayır sahiplerinin akrabaları, atalarının hayırlarını yeniden ihya ettiler. Bizde suyu olmayanları suya kavuşturduk. Suyu az olanların suyunu çoğaltarak ata yadigarı çeşmelerimizi ihya ettik.
20  Bu yatırımlarımızı taçlandırmak için açılış programı tertip ettik. Başta Erzincan valimiz olmak üzere Erzincan milletvekilleri, Erzincan belediye başkanı, Erzurum orman müdürü ve Erzincanda ki ormancılar Kemah kaymakamı, Kemah belediye başkanı ve Kemah ta ki brokratlar. Ayrıca 80 köy ve mahalle muhtarlarının şahsında Kemah köylerini davet ettik. 62 Kemah köyleri dernek başkanlarını 14 yerel basın mensubunu davet ettik. İstanbul’dan açılış için gidiş dönüş otobüs kaldırdık. Böylece köyümüzü ihtiyar heyetimizi ve derneğimizi olumlu yönde tanıtmanın bahtiyarlığını yaşadık.
21  Kemah kaymakamlığının köy muhtarlarından talep ettiği köye hizmet birimine ödenmek üzere muhtarımız Nahit Cebeci eliyle bu talep derneğimiz tarafından karşılanmıştır.
22  Artık sıra ihtiyaçlarımızın devlet tarafından karşılanmasına gelmiştir. Kaymakam beyin iştirak ettiği Kemah köyleri istişare toplantısında köyümüzün ihtiyaçlarını bir bir sıraladık. 50 tonluk ilave su deposu, eski depomuzun onarılması, doğal yöntemle hoseptik kuyusu yapılması, köy Kemah yollarımızın bakımı, virajların genişletilmesi, Koçkar-Tan köyleri arasındaki grup yollarının yapılması şeklinde olmuştur. Bu isteklerimizden  50 tonluk su deposu yapılarak teslim edilmiş. Eski depomuz bakıma alınarak her ikisine de klorlama sistemi konulmuştur. Kemah köy arası yolumuzun virajları vurulmuştur.
23  Foseptik çukurunun inşası 2017 baharında yapılmak üzere ihale edilmiştir. Ayrıca Kemah köy arası yolumuzun istinat duvarları, şarampolleri, derelere büz konulması ve sıcak asfaltla kaplanması, 2017 yazında yapılmak üzere oda ihale edilmiştir.
24  Köyümüzün yangın söndürme sisteminde bozulmalar olmuştu. Kelepçeleri ve hortumları yenilenerek hizmete hazır duruma getirilmiştir.
25  Köy imam evimizin tavandan sürekli toprak dökülmesi yüzünden muhtarın isteği doğrultusunda imam evimizin tavanı kapatılmıştır.

Değerli Köylülerim

Bütün bu çalışmaları büyük bir azim ve gayretle yaparken, yer yer köy ihtiyar heyetlerinden, onur kırıcı, incitici davranışlar görmemize rağmen, hatta kimi komşularımızın iftiraya yönelik çirkin davranışlarına rağmen, azmimizden bir şey kaybetmeden, muhtar ve ihtiyar heyetine son derece sıcak davranışlarımızla, bu muhteşem hizmetleri neticelendirdik. Allahımıza şükürler olsun. Siz köyümüz halkının bebelerinden dedelerine ve nenelerine her birinize sevgi saygı ve muhabbetlerimizi sunarız. Köyümüzün birlik ve beraberlik içerisinde olmasını Cenabı Allah’tan dilerim.                       

 

Eskibaglar  Köyü Yaşatma ve Güzelleştirme
Derneği Yönetim Kurulu Adına

ALİ RIZA BOZPINAR